Karapiro Club Regatta
Event 1: boys U18 2X
Sponsored by: Windsor NissanEvent 2: mens Open 1X
Sponsored by: Shakespeare St Four Square1st | Summer Squad 4 | R.Manson | NTT | [1] |
2nd | Summer Squad 6 | K.Manson | [6] | |
3rd | Summer Squad 5 | N.Flannery | [7] | |
4th | Waikato RPC 8 | J.Parry | [2] | |
5th | Waikato RPC 7 | A.Palsson | [4] | |
6th | Hamilton Rowing Club 1 | B.Vuleta | [3] | |
--- | Auckland Rowing Club 1 | D.van der Sandt | NRR | [5] |
1st | Summer Squad 2 | G.Bridgewater | NTT | [5] |
2nd | Summer Squad 8 | M.Arms | [7] | |
3rd | Waikato RPC 1 | T.Cunliffe-Steel | [6] | |
4th | Waikato RPC 3 | M.Dunham | [4] | |
5th | Waikato RPC 2 | S.McVerry | [1] | |
6th | Waikato RPC 5 | J.Earl | [2] | |
7th | Waikato Rowing Club 2 | H.Gill | [3] | |
1st | Summer Squad 1 | J.Storey | NTT | [6] |
2nd | Summer Squad 3 | C.Harris | [7] | |
3rd | Southern RPC 1 | H.Cohen | [4] | |
4th | Waikato Rowing Club 1 | F.Fauvel | [1] | |
5th | Waikato RPC 4 | B.van Dalen | [2] | |
6th | Waikato RPC 6 | M.O'Leary | [5] |
Event 3: womens Open 1X
Sponsored by: Rumor1st | Waikato RPC 1 | C.Hyde | NTT | [2] |
2nd | Waikato RPC 4 | G.Allen | [3] | |
3rd | Waikato RPC 5 | S.Voss | [6] | |
4th | Waikato RPC 6 | L.Ellery | [1] | |
5th | Tauranga Rowing Club 1 | C.Rennie | [5] | |
6th | Waikato RPC 7 | H.Ackerman | [4] | |
1st | Summer Squad 1 | F.Bourke | NTT | [2] |
2nd | Waikato RPC 8 | O.Loe | [1] | |
3rd | Waikato RPC 2 | A.Stead | [3] | |
4th | North Shore Rowing Club 2 | A.DeLong | [6] | |
5th | North Shore Rowing Club 1 | R.Crooks | [4] | |
6th | West End Rowing Club 1 | A.Robson | [5] |
Event 4: girls U18 4X+
Sponsored by: Espresso to GoEvent 5: boys U16 2X
Sponsored by: Fresh Choice Supermarket Leamington1st | Rotorua Rowing Club 1 | J.Pettit (s), C.August | NTT | [7] |
2nd | Hauraki Plains Rowing Club 1 | O.Gruythuysen (s), S.McDermott | [1] | |
3rd | Cambridge Rowing Club 3 | L.Cook (s), M.Elliot | [3] | |
4th | Kings College Rowing Club 1 | N.Wright (s), R.Wallace | [5] | |
5th | Cambridge Rowing Club 2 | S.Ray (s), O.Williams | [4] | |
6th | Rotorua Rowing Club 2 | A.Rufer (s), A.MacAlister | [2] | |
--- | Rotorua Rowing Club 3 | G.Crean (s), L.Franklin | SCR | [6] |
1st | Whakatane Rowing Club 1 | E.Jenkins (s), F.Jenkins | NTT | [3] |
2nd | Bay of Plenty Coast Rowing Club 1 | G.Rowley (s), M.Fitzgerald | [7] | |
3rd | St Georges Rowing Club 1 | H.Newbury-Lee (s), J.MacDonald | [6] | |
4th | St Johns College (Hamilton) 1 | D.McLeod (s), D.Lovell | [5] | |
5th | Hauraki Plains Rowing Club 2 | M.Broadbent (s), M.McDermott | [1] | |
6th | Cambridge Rowing Club 1 | J.Fraser (s), C.Wright | [2] | |
--- | Fraser High School 31 | T.Chapman (s), S.Whitburn | NRR | [4] |
Event 6: mens Club 1X
Sponsored by: ONYX CAFÉEvent 7: womens Nov 2X
Sponsored by: Rouge Café1st | St Georges Rowing Club 1 | B.Jennings (s), P.Chamberlain | NTT | [5] |
2nd | North Shore Rowing Club 21 | A.Fick (s), S.Egnot-Johnson | [4] | |
3rd | Rotorua Rowing Club 1 | O.Elmiger (s), N.Conlon | [6] | |
4th | Bay of Plenty Coast Rowing Club 2 | R.Park (s), R.Bremner | [2] | |
5th | North Shore Rowing Club 2 | M.Harrison (s), A.Lythe | [3] | |
6th | Bay of Plenty Coast Rowing Club 3 | H.Murray (s), S.Filipo | [1] | |
--- | Bay of Plenty Coast Rowing Club 4 | K.Crawford-Smith (s), A.Gillies-Smith | NRR | [7] |
1st | North Shore Rowing Club 1 | M.Murphy (s), K.Le Roux | NTT | [2] |
2nd | Rotorua Rowing Club 2 | K.Lickford (s), H.Hughes | [5] | |
3rd | St Georges Rowing Club 2 | S.Mullin (s), S.Epshteyn | [3] | |
4th | St Pauls Collegiate Rowing Club 1 | S.Kingston-White (s), G.Burke | [7] | |
5th | West End Rowing Club 1 | M.Chappell (s), E.Saunders | [1] | |
6th | Bay of Plenty Coast Rowing Club 1 | B.McGuire (s), G.Carver | [6] | |
7th | Bay of Plenty Coast Rowing Club 5 | A.Phillips (s), D.Looij | [4] |
Event 8: girls U16 4+
Sponsored by: Munro Burgess Amcal ChemistEvent 9: womens Club 4X-
Sponsored by: Footloose1st | Rotorua Rowing Club 2 | A.Henderson-Corporaal (s), A.Lee, S.Morrell, L.Kreutmayer | NTT | [4] |
2nd | Bay of Plenty Coast Rowing Club 1 | K.Hofland (s), N.Baker, N.Goss, T.Kingsbury | [5] | |
3rd | West End Rowing Club 1 | K.Page (s), C.Pearce, A.Parry, E.Jeurissen | [3] | |
4th | Hauraki Plains Rowing Club 2 | C.Morehu (s), S.Leonard, G.Speedy, S.Speedy | [6] | |
5th | North Shore Rowing Club 3 | D.Kumar (s), C.Waite, E.Pepper, A.Lotter | [1] | |
--- | Hamilton Rowing Club 1 | S.Reynolds (s), R.Cook, S.Hollobon, S.Eckersley | NRR | [2] |
1st | Rotorua Rowing Club 1 | R.van der Velden (s), H.Cox, A.Quirk, M.Aitchison | NTT | [3] |
2nd | North Shore Rowing Club 1 | O.White-Parsons (s), E.Campbell, E.McAlister, A.Murden | [2] | |
3rd | Waikato Rowing Club 1 | L.Ford (s), K.Damsteeg, S.Deal, A.Duke | [5] | |
4th | North Shore Rowing Club 2 | T.Abel (s), A.Gorrie, C.Harris, C.Gorton | [6] | |
5th | Hauraki Plains Rowing Club 1 | T.Hoogeveen (s), N.Sorensen, T.Challis, G.Fisher | [4] | |
6th | Mercer Rowing Club 1 | E.Brake (s), Z.Turton, E.Cullen De Beer, O.Murphy | [1] |
Event 10: mens Nov 4X+
Sponsored by: Health 2000 CambridgeEvent 11: womens Open 4-
Sponsored by: Five Stags Leamington Tavern1st | Tauranga Rowing Club 1 | C.Rennie (s), M.Dunham, H.Ritter, U.Blank | NTT | [2] |
2nd | Hamilton Rowing Club 1 | I.Blake (s), M.Vaioleti, T.Fordham, G.Grilli | [1] |
Event 12: boys U18 1X
Sponsored by: Frans CaféEvent 13: mens Open 2-
Sponsored by: Kebabelicious1st | Waikato RPC 1 | D.Conradie (s), R.Power | NTT | [3] |
2nd | Waikato RPC 3 | C.Bartley (s), B.Kells | [2] | |
3rd | Waikato RPC 2 | C.Rogerson (s), P.Byllemos | [6] | |
4th | North Shore Rowing Club 1 | J.Haldane (s), C.Little | [1] | |
5th | North Shore Rowing Club 2 | J.Guy (s), M.Cole | [5] | |
6th | Tauranga Rowing Club 1 | J.Gilpin (s), N.Thompson | [4] |
Event 14: mens Club 8+
Sponsored by: Stihl Shop Four Seasons CambridgeEvent 15: girls U18 4+
Sponsored by: Mitre 10 MEGA CambridgeEvent 16: womens Club 4+
Sponsored by: Cambridge Sportsworld1st | West End Rowing Club 1 | J.Steele (s), K.Page, E.Jeurissen, A.Robson + L.Bennington (cox) | NTT | [9] |
2nd | Rotorua Composite 1 | M.Aitchison (s), R.van der Velden, A.Quirk, K.Parker + Z.Le Lievre (cox) | [6] | |
3rd | North Shore Rowing Club 1 | T.Abel (s), A.Gorrie, O.White-Parsons, E.McAlister + D.Schofield (cox) | [10] | |
4th | North Shore Rowing Club 2 | E.Campbell (s), A.Murden, G.Fletcher, M.Dagger + T.Zouch (cox) | [4] | |
5th | Waikato Rowing Club 1 | C.Armishaw (s), L.Scott, D.Capon, B.Baldwin + I.Clarke (cox) | [1] | |
6th | Waikato Rowing Club 3 | O.Stead (s), O.Morgan, C.Saxton, H.Lea-Hunter + O.Collier (cox) | [3] | |
7th | Hauraki Plains Rowing Club 2 | C.Morehu (s), N.Sorensen, S.Speedy, G.Fisher + L.Austen (cox) | [2] | |
8th | Hauraki Plains Rowing Club 1 | T.Hoogeveen (s), G.Speedy, T.Challis, S.Leonard + T.Main (cox) | [7] | |
9th | Waikato Rowing Club 4 | S.Hickey (s), E.Schroeder, B.Allan, A.Petre + M.Porter (cox) | [5] | |
10th | Waikato Rowing Club 2 | F.Finlay-Yates (s), M.Hendl, J.Bishop, T.Kendall + R.Scott (cox) | [8] |
Event 17: girls U16 8+
Sponsored by: New World CambridgeEvent 18: womens Nov 8+
Sponsored by: Comins PharmacyEvent 19: mens Nov 4+
Sponsored by: Cambridge EditionEvent 20: mens Club 2X
Sponsored by: KazdezignEvent 21: boys U18 2-
Sponsored by: Rouge Café1st | St Pauls Collegiate Rowing Club 1 | H.Wills (s), J.Ingham | NTT | [1] |
2nd | St Pauls Collegiate Rowing Club 2 | C.Christey (s), C.Gordon | [6] | |
3rd | Tauranga Rowing Club 1 | N.Oakley (s), I.Crockett-Powell | [4] | |
4th | Auckland Rowing Club 11 | F.Meldrum (s), T.Polo | [2] | |
5th | St Georges Rowing Club 1 | T.Duffett (s), N.Sandhu | [9] | |
6th | St Pauls Collegiate Rowing Club 3 | T.Husband-Dravitzki (s), K.Rose | [3] | |
7th | Tauranga Rowing Club 2 | J.Burgess (s), M.Shaw | [5] | |
8th | St Pauls Collegiate Rowing Club 4 | C.Smale (s), C.Peart | [7] |
Event 22: boys U16 4X+
Sponsored by: Grumpy's Sign ShopEvent 23: girls U18 2X
Sponsored by: Health 2000 CambridgeEvent 24: mens Open 2X
Sponsored by: Liquorland Cambridge1st | Summer Squad 1 | K.Manson (s), R.Manson | NTT | [1] |
2nd | Summer Squad 3 | N.Flannery (s), G.Bridgewater | [9] | |
3rd | Summer Squad 2 | C.Harris (s), J.Storey | [8] | |
4th | Waikato RPC 1 | M.Dunham (s), S.McVerry | [5] | |
5th | Waikato RPC 4 | C.Rogerson (s), J.Earl | [10] | |
6th | Waikato RPC 2 | A.Palsson (s), J.Parry | [4] | |
7th | Waikato RPC 3 | B.van Dalen (s), M.O'Leary | [6] | |
8th | Waikato Rowing Club 1 | D.Bates (s), L.Herder | [2] | |
9th | North Shore Rowing Club 1 | J.Guy (s), M.Cole | [7] | |
10th | Tauranga Rowing Club 1 | J.Gilpin (s), N.Thompson | [3] |
Event 25: womens Open 2X
Sponsored by: Fresh Choice Supermarket Leamington1st | Waikato RPC 3 | A.Stead (s), C.Hyde | 8:29.51 | [3] |
2nd | Waikato RPC 4 | O.Loe (s), L.Ellery | 8:45.62 | [4] |
3rd | Waikato RPC 2 | G.Allen (s), S.Voss | 8:48.69 | [1] |
4th | North Shore Rowing Club 1 | R.Crooks (s), A.DeLong | 8:52.39 | [5] |
5th | Tauranga Rowing Club 1 | C.Rennie (s), U.Blank | 9:50.47 | [2] |
Event 26: girls U16 2X
Sponsored by: Stihl Shop Four Seasons CambridgeEvent 27: womens Club 1X
Sponsored by: ONYX CAFÉ1st | Rotorua Rowing Club 1 | R.van der Velden | 8:10.77 | [6] |
2nd | Taupo Rowing Club 1 | K.Parker | 8:40.28 | [7] |
3rd | Bay of Plenty Coast Rowing Club 1 | N.Baker | 9:15.22 | [5] |
4th | Cambridge Rowing Club 1 | C.McKinnon | 9:26.04 | [2] |
5th | Cambridge Rowing Club 2 | N.Gray | 9:26.34 | [3] |
--- | Bay of Plenty Coast Rowing Club 3 | N.Goss | NRR | [1] |
--- | St Pauls Collegiate Rowing Club 1 | H.Light | NRR | [4] |
1st | West End Rowing Club 1 | A.Robson | 11:00.80 | [4] |
2nd | Te Awamutu Rowing Club 1 | R.Kemp | 11:40.34 | [1] |
3rd | Waikato Rowing Club 1 | H.Nixon | 11:41.84 | [5] |
4th | Bay of Plenty Coast Rowing Club 2 | K.Hofland | 12:23.89 | [6] |
5th | Hamilton Rowing Club 21 | J.Oliver | 13:33.73 | [7] |
6th | North Shore Rowing Club 1 | E.Pepper | 13:33.74 | [2] |
--- | Rotorua Rowing Club 2 | T.Marshall | NRR | [3] |
Event 28: boys U18 4X+
Sponsored by: Comins PharmacyEvent 29: boys U16 8+
Sponsored by: Marinetech - CambridgeEvent 30: mens Club 4X-
Sponsored by: Cambridge SportsworldEvent 31: womens Nov 4X+
Sponsored by: Mitre 10 MEGA CambridgeEvent 32: mens Open 4-
Sponsored by: New World Cambridge1st | Waikato RPC 1 | D.Conradie (s), R.Power, C.Bartley, P.Byllemos | 7:22.79 | [1] |
2nd | North Shore Rowing Club 1 | D.McSweeny (s), C.Little, M.Cole, J.Haldane | 7:39.52 | [2] |
3rd | Waikato Rowing Club 1 | L.Herder (s), S.Macky, F.Fauvel, D.Bates | 8:07.74 | [3] |
Event 33: mens Nov 2X
Sponsored by: Shakespeare St Four SquareEvent 34: girls U18 2-
Sponsored by: Windsor Nissan1st | North Shore Rowing Club 21 | S.Anderson (s), C.McCormick | 10:23.39 | [4] |
2nd | Auckland Rowing Club 1 | B.Waller (s), T.Lopeti | 10:36.74 | [2] |
3rd | Hamilton Rowing Club 1 | C.Mecchia (s), C.Fell | 10:46.30 | [1] |
4th | Hauraki Plains Rowing Club 1 | B.Gordon (s), K.Hamilton | 11:00.44 | [3] |
--- | Hauraki Plains Rowing Club 2 | L.Martindale (s), D.Edwards-Lather | NRR | [5] |
Event 35: womens Club 8+
Sponsored by: Espresso to GoEvent 36: womens Open 2-
Sponsored by: Health 2000 Cambridge1st | Tauranga Rowing Club 1 | M.Dunham (s), H.Ritter | 9:38.96 | [6] |
Event 37: mens Club 4+
Sponsored by: Cambridge Edition1st | West End Rowing Club 1 | G.Dauphin (s), J.Sodo, S.Perry, F.Drissner-Devine + L.Bennington (cox) | 7:44.66 | [4] |
2nd | Rotorua Rowing Club 1 | L.Morrell (s), C.Broughton, C.Starling, S.van Nieuwenhuizen + B.Rufer (cox) | 8:06.77 | [3] |
3rd | Auckland Rowing Club 1 | S.Alderson (s), D.van der Sandt, D.Harris, M.Tielemans + C.Fellows (cox) | 8:58.41 | [2] |
4th | Mercer Rowing Club 1 | J.Potton (s), F.Murphy, A.Simmons, M.Goulstone + H.Clearkin (cox) | 10:39.18 | [1] |
Event 38: boys U18 4+
Sponsored by: Kebabelicious1st | St Pauls Collegiate Rowing Club 1 | H.Wills (s), J.Ingham, C.Gordon, C.Christey + H.Campbell (cox) | 7:45.20 | [4] |
2nd | Auckland Rowing Club 11 | J.Watson (s), L.Durkin, N.Brokenshire, C.Brokenshire + B.Tyson (cox) | 8:06.40 | [7] |
3rd | Cambridge Rowing Club 1 | J.Green (s), J.Ross, C.Hart, L.Ferrier + M.Allfrey (cox) | 8:22.25 | [3] |
4th | St Pauls Collegiate Rowing Club 2 | C.Peart (s), J.Kenna, S.Porritt, A.Kelly + R.Grace (cox) | 8:27.26 | [1] |
5th | Tauranga Rowing Club 1 | N.Oakley (s), J.Burgess, I.Crockett-Powell, M.Shaw + R.Dixon (cox) | 8:44.23 | [2] |
6th | Tauranga Rowing Club 3 | J.West (s), B.Wilson, D.Song, N.Perry + M.Lowe (cox) | 9:18.77 | [6] |
--- | Tauranga Rowing Club 2 | C.Rose (s), F.Janissen, A.Murray, D.Rogerson + F.Blackmann (cox) | NRR | [5] |
Event 39: mens Nov 8+
Sponsored by: Rouge CaféEvent 40: womens Nov 4+
Sponsored by: Munro Burgess Amcal ChemistEvent 41: womens Club 2X
Sponsored by: Five Stags Leamington TavernEvent 42: girls U18 1X
Sponsored by: Marinetech - Cambridge1st | Cambridge Rowing Club 1 | L.Hill | 7:11.51 | [2] |
2nd | Te Awamutu Rowing Club 1 | R.Kemp | 7:27.68 | [1] |
3rd | Rotorua Rowing Club 2 | M.Aitchison | 7:58.57 | [6] |
4th | Fraser High School 31 | C.MacDonald | 8:19.26 | [7] |
5th | St Georges Rowing Club 1 | A.Swain | 8:27.24 | [3] |
--- | Kings College Rowing Club 3 | E.Lees | NRR | [4] |
--- | Hamilton Rowing Club 21 | J.Oliver | NRR | [5] |
1st | Rotorua Rowing Club 1 | H.Cox | [7] | |
2nd | Auckland Rowing Club 31 | A.Courtney | [9] | |
3rd | Bay of Plenty Coast Rowing Club 3 | C.Dyer | [5] | |
4th | Bay of Plenty Coast Rowing Club 2 | E.Foreman | [10] | |
5th | Cambridge Rowing Club 3 | A.Roberts | [8] | |
--- | St Georges Rowing Club 2 | C.Hepworth | NRR | [2] |
--- | Kings College Rowing Club 4 | J.Thompson | NRR | [4] |
--- | Kings College Rowing Club 1 | E.Marr | NRR | [6] |
1st | Auckland Rowing Club 32 | M.Wilson | [10] | |
2nd | Waikato Rowing Club 1 | R.Hartstone | [1] | |
3rd | Kings College Rowing Club 2 | I.Ludbrook | [8] | |
4th | Cambridge Rowing Club 2 | N.Pettit | [9] | |
5th | Bay of Plenty Coast Rowing Club 1 | T.Kingsbury | [3] |
Event 43: boys U16 4+
Sponsored by: Frans CaféEvent 44: girls U16 4X+
Sponsored by: RumorEvent 45: womens Open 4X-
Sponsored by: Liquorland Cambridge1st | Waikato RPC 2 | O.Loe (s), L.Ellery, S.Voss, H.Ackerman | 7:55.13 | [3] |
2nd | North Shore Rowing Club 1 | R.Crooks (s), A.DeLong, E.Campbell, E.McAlister | 8:25.14 | [4] |
3rd | Tauranga Composite 1 | U.Blank (s), M.Dunham, K.Parker, H.Ritter | 8:44.25 | [1] |
--- | Waikato RPC 1 | A.Stead (s), C.Hyde, A.Caskie, G.Allen | NRR | [2] |
Event 46: girls U18 8+
Sponsored by: FootlooseEvent 47: womens Open 8+
Sponsored by: New World Cambridge1st | Hamilton Rowing Club 1 | I.Blake (s), S.Hollobon, T.Fordham, M.Vaioleti, C.MacDonald, R.Cook, G.Grilli, S.Eckersley + H.Vuleta (cox) | 9:30.09 | [9] |
--- | North Shore Rowing Club 1 | T.Abel (s), C.Layburn, O.White-Parsons, M.Dagger, C.Gorton, A.Murden, G.Fletcher, A.Gorrie + D.Schofield (cox) | NRR | [10] |
Event 48: mens Open 4X-
Sponsored by: Cambridge Sportsworld1st | Waikato RPC 1 | J.Parry (s), A.Palsson, M.O'Leary, J.Earl | 7:12.07 | [1] |
2nd | Waikato RPC 2 | M.Dunham (s), T.Cunliffe-Steel, S.McVerry, B.van Dalen | 7:17.05 | [4] |
3rd | Waikato Rowing Club 1 | L.Herder (s), J.Thompson, D.Bates, W.Guest | 7:44.62 | [2] |
4th | West End Rowing Club 1 | D.Marshall (s), J.Bradshaw, B.Watkinson, S.Perry | 8:17.74 | [3] |
5th | Rotorua Rowing Club 1 | J.Hopkins (s), J.Reeves, J.Willemsen, J.Curtis | 8:45.42 | [5] |
Event 49: boys U18 8+
Sponsored by: Mitre 10 MEGA CambridgeEvent 50: mens Open 8+
Sponsored by: Windsor Nissan1st | Waikato RPC 1 | C.Bartley (s), R.Power, D.Conradie, B.Kells, J.Francis, P.Byllemos, F.Casey, C.Rogerson + L.Campbell (cox) | 6:48.37 | [9] |
2nd | North Shore Rowing Club 1 | J.Guy (s), M.Cole, J.Haldane, C.Little, D.McSweeny, N.Davy, P.Davenport, C.Everitt + T.Zouch (cox) | 7:21.87 | [8] |