Redding Shield
Event 1: womens Club coxed four
Event 2: womens Open double sculls
1st | Star Boating Club 1 | A.Barbara (s), T.Wypych | 0.0 | [2] |
2nd | Petone Rowing Club 1 | E.Pudney (s), R.Willis | +01.9 | [1] |
3rd | Wellington Rowing Club 1 | C.Denny (s), S.McFall | +11.4 | [3] |
4th | Wellington Rowing Club 2 | A.Watts (s), R.McGlue | +12.1 | [4] |
5th | Star Boating Club 2 | R.Buxton (s), K.Estall | +32.1 | [5] |
Event 3: mens Club coxed eight
1st | Wellington Rowing Club 1 | J.Ngaia (s), A.Todd, S.Plummer, D.Ward, G.Stone, F.O'Connor, B.Rowan, T.Loretto + H.McGrail (cox) | 0.0 | [2] |
2nd | Petone Rowing Club 1 | J.Anderson (s), D.Hanley, N.Bielby, T.Walsh, T.Kokich, B.Ross, E.Stevenson, M.Anderson + A.Bird (cox) | +01.0 | [4] |
3rd | Star Boating Club 1 | T.Cotter (s), J.Perkins, S.Wilkins, T.Cummack, G.Mitchell, L.Toovey, G.McIntyre, J.Nicholas + L.Stevens (cox) | +04.5 | [3] |
4th | Porirua Rowing Club 1 | D.Sheppard (s), M.Sheppard, C.Tuveve-Aiono, N.Cuttance, J.Seumanutafa, S.O'Connell, J.Sefesi, D.Christian + M.Thompson (cox) | +06.0 | [1] |
1st | Wellington Rowing Club 2 | A.Mills (s), B.Sayer, D.Kotrotsos, H.Mitchell, J.Beech, J.King, P.Glover, M.Brown + P.Trow (cox) | 0.0 | [2] |
2nd | Petone Rowing Club 2 | J.McCullough (s), C.Gray, D.Baird, J.Argue, S.Montague, T.Kokich, T.Logan, B.Norling + C.Walker (cox) | 14:10 | [1] |
Event 4: mens Open coxed four
1st | Petone Rowing Club 1 | J.Saunders (s), P.O'Reilly, E.Cade, A.Bach + L.Bird (cox) | 0.0 | [1] |
2nd | Wellington Rowing Club 1 | D.Kotrotsos (s), J.Blackmore, W.Fahey, K.Malone + D.Blackmore (cox) | +04.1 | [3] |
3rd | Horowhenua Rowing Club 1 | A.Bealing (s), L.Roache, J.Tate, J.Watson + L.Dewar (cox) | +06.3 | [2] |
4th | Wellington Rowing Club 2 | M.Johnson (s), G.Gawe, J.Kovacs, D.van der Vental + J.Marston (cox) | +22.8 | [4] |
Event 5: womens Club double sculls
1st | Star Boating Club 1 | E.McLean (s), M.Crowley | 0.0 | [2] |
2nd | Porirua Rowing Club 1 | M.Walsh (s), R.Ramsay | +02.0 | [4] |
3rd | Petone Rowing Club 2 | A.Curtis (s), C.Walker | +02.7 | [5] |
4th | Wellington Rowing Club 1 | N.Parrant (s), N.Pringle | +09.5 | [3] |
5th | Horowhenua Rowing Club 1 | H.Hansen (s), J.Mason | +10.6 | [1] |
1st | Wellington Rowing Club 2 | N.Healy (s), M.Blackmore | 0.0 | [4] |
2nd | Petone Rowing Club 3 | H.Griffiths (s), C.Ross | +03.2 | [5] |
3rd | Porirua Rowing Club 2 | R.O'Niell (s), A.Bell | +06.6 | [1] |
4th | Star Boating Club 2 | C.Flynn (s), M.Malaponti | +07.3 | [2] |
5th | Horowhenua Rowing Club 2 | K.McKenzie (s), C.Bland | +19.1 | [3] |
1st | Porirua Rowing Club 3 | A.Macquarrie (s), Z.Bagnall | 0.0 | [3] |
2nd | Star Boating Club 3 | R.Buxton (s), K.Estall | +01.2 | [1] |
3rd | Wellington Rowing Club 3 | L.Marsh (s), G.Errington | +15.0 | [2] |
1st | Wellington Rowing Club 5 | M.Taylor (s), R.Leverington | 0.0 | [2] |
2nd | Wellington Rowing Club 4 | G.Morrison (s), O.Smith | +15.1 | [1] |
3rd | Wellington Rowing Club 6 | A.Watts (s), R.McGlue | +44.2 | [3] |
Event 6: womens Open coxed eight
1st | Petone Rowing Club 1 | E.Pudney (s), B.Ross, R.Willis, S.Legge, C.Robertson, B.Matthews, E.O'Connell, H.Griffiths + A.Bird (cox) | 0.0 | [2] |
2nd | Wellington Rowing Club 1 | C.Denny (s), S.McFall, K.Judd, K.O'Neill, M.Beyer, C.Phillips, N.Brown, P.Trow + B.Sayer (cox) | +12.2 | [3] |
3rd | Petone Rowing Club 2 | C.Robertson (s), D.Houston-Tupou, F.Piltcher, J.Anderson, K.Jones, P.Jones, S.Saunders, S.Stevenson + D.Gyton (cox) | +14.1 | [1] |
Event 7: mens Club coxed four
Event 8: mens Open double sculls
1st | Petone Rowing Club 1 | P.O'Reilly (s), J.Saunders | 0.0 | [2] |
2nd | Wellington Rowing Club 1 | G.Hunt (s), D.Kotrotsos | +01.6 | [4] |
3rd | Horowhenua Rowing Club 1 | L.Roache (s), J.Tate | +04.3 | [3] |
4th | Star Boating Club 1 | T.Cummack (s), L.Toovey | +11.2 | [1] |
1st | Horowhenua Rowing Club 2 | A.Bealing (s), J.Watson | 0.0 | [4] |
2nd | Wellington Rowing Club 3 | S.Plummer (s), A.Todd | +02.7 | [1] |
3rd | Wellington Rowing Club 2 | W.Fahey (s), K.Malone | +03.2 | [2] |
4th | Star Boating Club 2 | J.Perkins (s), S.Wilkins | +06.5 | [3] |
1st | Wellington Rowing Club 5 | J.Graham (s), B.Rowan | 0.0 | [1] |
2nd | Wellington Rowing Club 4 | P.Moreno (s), M.Brocklehurst | +05.5 | [3] |
3rd | Wellington Rowing Club 6 | D.Ward (s), J.Ngaia | +10.9 | [4] |
4th | Star Boating Club 3 | T.Cotter (s), G.Mitchell | +19.6 | [2] |
Event 9: womens Club coxed eight
1st | Petone Rowing Club 1 | E.O'Connell (s), B.Matthews, R.Gill, H.Griffiths, C.Robertson, C.Ross, A.Curtis, C.Walker + A.Bird (cox) | 0.0 | [1] |
2nd | Wellington Rowing Club 1 | C.Denny (s), S.McFall, C.Phillips, K.Judd, N.Brown, K.O'Neill, M.Beyer, P.Trow + J.Beech (cox) | +08.6 | [2] |
3rd | Porirua Rowing Club 1 | E.McKay (s), M.Walsh, R.O'Niell, R.Ramsay, A.Macquarrie, Z.Bagnall, S.Mulligan, A.Bell + B.Lochore-Pye (cox) | +14.2 | [3] |
4th | Petone Rowing Club 3 | C.Robertson (s), D.Houston-Tupou, F.Piltcher, J.Anderson, K.Jones, P.Jones, S.Saunders, S.Stevenson + D.Gyton (cox) | +19.3 | [5] |
5th | Wellington Rowing Club 2 | R.Leverington (s), M.Taylor, N.Pringle, L.Marsh, N.Parrant, G.Errington, M.Blackmore, O.Smith + A.Johnstone (cox) | +21.6 | [4] |
Event 10: womens Open coxed four
1st | Petone Rowing Club 1 | E.Pudney (s), B.Ross, R.Willis, S.Legge + L.Bird (cox) | 0.0 | [2] |
2nd | Star Boating Club 1 | T.Wypych (s), A.Barbara, K.Johnson, M.Crowley + M.Malaponti (cox) | +06.5 | [1] |
--- | Wellington Rowing Club 1 | B.Leitner (s), M.Simmons, E.Steel, F.Morrow + P.Trow (cox) | NJ | [3] |
Event 11: mens Club double sculls
Event 12: mens Open coxed eight
1st | Wellington Rowing Club 1 | G.Hunt (s), K.Malone, W.Fahey, J.Blackmore, S.Plummer, A.Todd, T.Loretto, S.Dawson + D.Blackmore (cox) | 12:37.35 | [1] |
2nd | Petone Rowing Club 1 | J.Saunders (s), P.O'Reilly, E.Cade, A.Bach, J.Anderson, C.Tilley, N.Bielby, T.Walsh + L.Bird (cox) | +01.8 | [3] |
3rd | Horowhenua Rowing Club 1 | crew not listed | +08.5 | [6] |
4th | Porirua Rowing Club 1 | C.Tuveve-Aiono (s), S.O'Connell, J.Sefesi, D.Christian, J.Seumanutafa, A.Stella, M.Roberts, P.Parker + M.Thompson (cox) | +13.6 | [2] |
5th | Wellington Rowing Club 2 | F.O'Connor (s), J.Graham, J.Ngaia, D.Ward, E.Carr, G.Stone, B.Rowan, J.Murphy + H.McGrail (cox) | +15.0 | [5] |
6th | Wellington Rowing Club 3 | A.Mills (s), B.Sayer, J.King, H.Mitchell, M.Brown, P.Glover, J.Beech, J.Wright + P.Trow (cox) | +19.0 | [4] |