Porirua Sprint 500
Event 1: mens Open single
1st | Porirua Rowing Club 2 | J.Seumanutafa | [3] | |
2nd | Wellington Rowing Club 1 | K.Jordan | [1] | |
3rd | Porirua Rowing Club 1 | R.Sheppard | [2] |
Event 2: womens Open coxed four
1st | Petone Rowing Club 1 | R.Gill (s), C.Ross, S.Cvitanovich, C.Walker + L.Bird (cox) | [1] | |
2nd | Porirua Rowing Club 1 | S.Parker (s), B.McKay, R.O'Niell, H.Moody + L.McKay (cox) | [4] | |
3rd | Porirua Rowing Club 2 | R.Ramsay (s), M.Walsh, A.Macquarrie, K.MacDonell + M.Thompson (cox) | [3] | |
--- | Wellington Rowing Club 1 | K.Judd (s), C.Waghorn, R.McGlue, M.Beyer + J.Eaton (cox) | SCR | [2] |
Event 4: womens Nov double sculls
1st | Petone Rowing Club 1 | G.Northmore (s), E.Hartley | [1] | |
2nd | Porirua Rowing Club 1 | M.Pursglove (s), O.Bixley | [2] |
Event 5: mens Club coxed four
1st | Porirua Rowing Club 1 | J.Seumanutafa (s), M.Sheppard, P.Bull, D.Sheppard + M.Thompson (cox) | [1] | |
2nd | Porirua Rowing Club 2 | A.Stella (s), D.Christian, J.Sefesi, M.Roberts + M.Johnstone (cox) | [2] | |
3rd | Porirua Rowing Club 3 | A.Cane (s), C.Watts, D.Ticehurst, E.Adams + J.Gibbs (cox) | [3] |
Event 6: womens Club coxed eight
1st | Petone Rowing Club 1 | A.Curtis (s), C.Walker, R.Gill, C.Ross, S.Cvitanovich, G.Coyne, A.Pritchard, S.Coles + L.Bird (cox) | [2] | |
2nd | Porirua Rowing Club 1 | S.Parker (s), H.Moody, R.Ramsay, B.McKay, A.Macquarrie, M.Walsh, R.O'Niell, K.MacDonell + L.McKay (cox) | [1] |
Event 7: womens Open double sculls
1st | Petone Rowing Club 1 | crew not listed | [2] | |
2nd | Wellington Rowing Club 1 | K.Judd (s), M.Beyer | (2-) | [1] |
Event 8: mens Club single
1st | Wellington Rowing Club 1 | K.Jordan | [5] | |
2nd | Porirua Rowing Club 2 | R.Sheppard | [2] | |
3rd | Porirua Rowing Club 6 | M.Roberts | [3] | |
4th | Porirua Rowing Club 5 | M.Sheppard | [4] | |
5th | Porirua Rowing Club 4 | J.Seumanutafa | [1] | |
1st | Porirua Rowing Club 3 | D.Christian | [2] | |
2nd | Porirua Rowing Club 1 | D.Sheppard | [1] |
Event 9: womens Nov coxed eight
1st | Petone Composite 1 | E.Hartley (s), G.Coyne, P.Sele, S.Coles, G.Northmore, M.Andrews, M.Pursglove, O.Bixley + N.Izzett (cox) | (2nd) | [1] |
Event 11: womens Club single
1st | Wellington Rowing Club 1 | K.Jordan | [5] | |
2nd | Porirua Rowing Club 6 | M.Walsh | [1] | |
3rd | Porirua Rowing Club 4 | K.MacDonell | [4] | |
4th | Porirua Rowing Club 5 | R.O'Niell | [3] | |
5th | Petone Rowing Club 1 | A.Pritchard | [2] | |
1st | Porirua Rowing Club 1 | A.Macquarrie | [1] | |
2nd | Porirua Rowing Club 2 | R.Ramsay | [3] | |
3rd | Porirua Rowing Club 3 | H.Moody | [2] | |
4th | Petone Rowing Club 2 | A.Curtis | [4] | |
5th | Petone Rowing Club 3 | G.Northmore | [5] |
Event 12: mens Club coxed eight
1st | Porirua Rowing Club 1 | J.Seumanutafa (s), M.Sheppard, P.Bull, D.Christian, J.Sefesi, D.Sheppard, A.Stella, M.Roberts + M.Thompson (cox) | (1st) | [1] |
Event 13: mens Nov double sculls
1st | Porirua Rowing Club 1 | J.O'Connell (s), E.Adams | [1] | |
2nd | Porirua Rowing Club 2 | J.Foxall (s), A.Cane | [2] | |
3rd | Porirua Rowing Club 3 | J.Jorgensen (s), J.Gibbs | [3] |
Event 15: womens Club coxed four
1st | Petone Rowing Club 2 | A.Pritchard (s), G.Coyne, E.Hartley, S.Coles + N.Izzett (cox) | [3] | |
2nd | Porirua Rowing Club 1 | S.Parker (s), B.McKay, R.O'Niell, M.Walsh + L.McKay (cox) | [2] | |
3rd | Petone Rowing Club 1 | R.Gill (s), C.Ross, S.Cvitanovich, C.Walker + L.Bird (cox) | [4] | |
--- | Wellington Rowing Club 1 | K.Judd (s), C.Waghorn, R.McGlue, M.Beyer + J.Eaton (cox) | SCR | [1] |
Event 16: mens Open coxed four
1st | Porirua Rowing Club 1 | J.Seumanutafa (s), M.Sheppard, P.Bull, D.Sheppard + M.Thompson (cox) | [2] | |
2nd | Porirua Rowing Club 2 | A.Stella (s), D.Christian, J.Sefesi, M.Roberts + M.Johnstone (cox) | [1] |
Event 17: womens Open single
1st | Wellington Rowing Club 1 | K.Jordan | [5] | |
2nd | Porirua Rowing Club 1 | A.Macquarrie | [1] | |
3rd | Porirua Rowing Club 4 | R.Ramsay | [4] | |
4th | Porirua Rowing Club 2 | H.Moody | [3] | |
5th | Porirua Rowing Club 3 | K.MacDonell | [2] |
Event 19: womens Nov coxed four
1st | Petone Rowing Club 1 | E.Hartley (s), G.Coyne, G.Northmore, S.Coles + L.Bird (cox) | [1] | |
2nd | Porirua Composite 1 | M.Pursglove (s), P.Sele, M.Andrews, O.Bixley + L.McKay (cox) | [2] |
Event 21: womens Club double sculls
1st | Wellington Rowing Club 2 | K.Judd (s), M.Beyer | [1] | |
2nd | Porirua Rowing Club 4 | S.Parker (s), B.McKay | [2] | |
3rd | Porirua Rowing Club 3 | R.O'Niell (s), M.Walsh | [3] | |
1st | Porirua Rowing Club 1 | A.Macquarrie (s), R.Ramsay | [3] | |
2nd | Porirua Rowing Club 2 | K.MacDonell (s), H.Moody | [1] | |
3rd | Petone Rowing Club 2 | R.Gill (s), S.Cvitanovich | [5] | |
4th | Petone Rowing Club 1 | A.Curtis (s), C.Walker | [2] | |
--- | Wellington Rowing Club 1 | R.McGlue (s), C.Waghorn | SCR | [4] |
Event 23: mens Nov coxed four
1st | Porirua Rowing Club 3 | crew not listed | [3] | |
2nd | Porirua Rowing Club 1 | J.Gibbs (s), L.Burgess, J.Foxall, J.Jorgensen + L.McKay (cox) | [2] | |
--- | Porirua Rowing Club 2 | crew not listed | DNS | [1] |
--- | Porirua Rowing Club 4 | crew not listed | NRR | [4] |