Aon Universities Rowing Championships
Event 1: divisions: mens Champ coxed eight (3219m)
1st | Waikato University 1 | C.Bartley (s), C.Rogerson, L.Rodger, R.Power, E.Rhodes, P.Byllemos, M.O'Leary, J.Earl + C.Lawry (cox) | 10:32.81 | [3] |
2nd | Otago University 1 | T.Clyma (s), A.Potter, P.Wilson, H.Elworthy, S.Ducray, A.Wing, T.Yaxley, M.Williams + S.Arulambalam (cox) | 10:39.47 | [2] |
3rd | Otago University 2 | Y.Oichi (s), J.Hayes, M.Vanderpeet, J.Haig, E.Harvey, K.Croxford, S.Early, E.Bruce + E.Palmer (cox) | 11:17.60 | [1] |
4th | Victoria University 1 | L.Watts (s), K.Malone, F.Coughlan, H.Whitford Lee, H.Barker, E.Abraham, B.Walker, J.Gilpin + L.McAndrew (cox) | 11:20.01 | [5] |
5th | Auckland University 1 | J.Nihotte (s), J.Haldane, W.Guest, B.Ganley, K.Barbarich, F.Porteous, J.Guy, T.Hallwright + M.Wylie (cox) | 11:39.73 | [4] |
6th | Canterbury University 1 | T.Krielen (s), T.Mackintosh, S.Reeves, A.Coull, R.McCaig, J.Blackmore, A.Symon, G.Arnold + S.Platt (cox) | 11:47.18 | [7] |
7th | Lincoln University 1 | J.van Vianen (s), J.Moody, M.Cole, W.Donald, T.Brand, M.Lilley, L.Smith, J.Sandston + T.Zouch (cox) | 11:47.91 | [6] |
Event 2: finals: womens Champ coxed eight (3219m)
1st | Otago University 1 | M.Scott (s), N.Bonham-Carter, E.Greenslade, E.Weith, H.Cunliffe, D.Waddy, H.Ackerman, A.Watson-Taylor + C.Kenny (cox) | 15:38.68 | [2] |
2nd | Otago University 2 | H.Taylor (s), C.Harris, E.Henderson, L.Poole, G.Bewley, K.Parker, J.Barclay, K.Griffiths + H.Kennedy (cox) | 16:20.88 | [5] |
3rd | Canterbury University 1 | M.Ashby (s), M.Weston, F.Hlavac, D.Braunberger, M.Nicolson, T.Kerr-Charnley, A.Bradford, A.Montgomery + S.Platt (cox) | 16:27.17 | [3] |
4th | Lincoln University 1 | C.Chapman (s), G.Nugent-O'Leary, S.Back, H.Gee-Taylor, E.Cvitanovich, K.Macdonald, A.Clarke, H.Duncum + S.Gault-Teague (cox) | 16:31.26 | [4] |
5th | Otago University 3 | G.Grilli (s), P.Barnsdale, C.Gorton, J.Gould, C.Shea, A.Holland, S.Greaves, C.Smith + A.Williams (cox) | 17:00.84 | [1] |
Event 3: divisions: womens Tourn coxed four
Event 4: finals: mens Tourn coxed eight
1st | Otago University 1 | V.Daub (s), N.Blankendaal, I.Diwan, S.Morgan, C.de Leiger, M.Stuart, J.McComb, M.Sykes + S.Arulambalam (cox) | 8:01.80 | [2] |
2nd | Canterbury University 1 | J.Martin (s), R.Hayes, T.Collier, P.Tatham, P.Cooper, Z.Hale, T.Layburn, N.Stringer + S.Platt (cox) | 8:38.90 | [4] |
3rd | Victoria University 1 | T.Doyle (s), C.Gray, M.Davies, B.Cathie, L.Reed, J.Young, M.Westbury, E.Demuth + M.Palmer (cox) | 8:51.46 | [5] |
4th | Auckland University 1 | B.Newman (s), D.Cheng, N.Knight, S.Halatanu, J.Yang, B.McPherson, S.Devoe, R.Park + J.Harrison (cox) | 9:33.74 | [3] |
Event 5: divisions: womens Int coxed eight
Event 6: divisions: mens Int single
1st | Waikato University 1 | M.Parry | NTT | [6] |
2nd | Auckland University of Technology 1 | F.Murphy | [5] | |
3rd | Canterbury University 1 | A.Possegger | [4] | |
4th | Otago University 1 | J.Hayes | [7] | |
1st | Auckland University 1 | T.Hallwright | NTT | [6] |
2nd | Otago University 2 | E.Bruce | [3] | |
3rd | Otago University 3 | S.Vanderpeet | [1] | |
4th | Canterbury University 3 | M.Abernethy | [2] | |
5th | Lincoln University 1 | L.Smith | [5] | |
6th | Auckland University 2 | H.Thomlinson | [4] |
Event 7: divisions: mens Champ coxed quad sculls
1st | Waikato University 1 | L.Rodger (s), J.Earl, R.Power, E.Rhodes + C.Lawry (cox) | 6:23.33 | [2] |
2nd | Otago University 1 | P.Wilson (s), A.Potter, S.Ducray, T.Yaxley + S.Arulambalam (cox) | 6:25.96 | [1] |
3rd | Lincoln University 1 | J.van Vianen (s), J.Moody, T.Brand, J.Sandston + T.Zouch (cox) | 6:35.90 | [4] |
4th | Victoria University 1 | L.Watts (s), K.Malone, F.Coughlan, H.Whitford Lee + N.Cryer (cox) | 6:38.71 | [5] |
5th | Auckland University 1 | W.Guest (s), J.Nihotte, J.Haldane, J.Guy + M.Wylie (cox) | 6:39.94 | [3] |
6th | Canterbury University 1 | T.Krielen (s), T.Mackintosh, G.Arnold, J.Blackmore + S.Platt (cox) | 7:00.79 | [6] |
1st | Waikato University 2 | M.O'Leary (s), C.Rogerson, J.Waldron-Lemon, P.Byllemos + M.Hansen (cox) | 6:49.11 | [3] |
2nd | Otago University 2 | M.Williams (s), T.Clyma, A.Wing, M.Vanderpeet + E.Palmer (cox) | 6:50.96 | [4] |
3rd | Otago University 3 | D.Ravine (s), H.Inaga, K.Okado, G.Davidson + C.Kenny (cox) | 6:55.69 | [2] |
Event 8: finals: mens U-Nov coxed eight
1st | Otago University 1 | V.Daub (s), N.Blankendaal, I.Diwan, S.Morgan, M.Williams, M.Stuart, J.McComb, M.Sykes + B.Hendry (cox) | 7:14.89 | [2] |
2nd | Canterbury University 1 | J.Martin (s), R.Hayes, T.Collier, S.Whitehead, M.Mihaljevich, Z.Hale, G.Dias, O.O'Connell + S.Platt (cox) | 7:40.68 | [4] |
3rd | Auckland University 1 | B.Newman (s), D.Cheng, J.Yang, R.Thornton, D.Tan, R.Thornton, V.Wang, S.Halatanu + J.Harrison (cox) | 8:14.64 | [3] |
4th | Victoria University 1 | T.Doyle (s), C.Gray, L.Reed, M.Westbury, B.Cathie, J.Young, N.Parata, E.Demuth + M.Palmer (cox) | 8:14.87 | [5] |
Event 9: finals: womens Champ coxed quad sculls
1st | Waikato University 1 | C.Davis (s), G.Allen, L.Ellery, J.O'Keefe + M.Steel (cox) | 6:46.11 | [7] |
2nd | Otago University 2 | R.Kennedy (s), M.Scott, H.Ackerman, A.Watson-Taylor + A.Williams (cox) | 6:53.09 | [1] |
3rd | Otago University 1 | E.Greenslade (s), H.Cunliffe, D.Waddy, N.Bonham-Carter + C.Kenny (cox) | 6:59.33 | [5] |
4th | Lincoln University 1 | C.Chapman (s), G.Nugent-O'Leary, S.Back, H.Gee-Taylor + S.Gault-Teague (cox) | 6:59.72 | [2] |
5th | Auckland University 1 | R.Crooks (s), L.Tilson, A.Cullum, A.Murden + O.Rose (cox) | 7:07.16 | [3] |
6th | Canterbury University 1 | M.Ashby (s), F.Hlavac, T.Kerr-Charnley, S.Smith + S.Platt (cox) | 7:24.33 | [4] |
7th | Otago University 3 | E.Weith (s), C.Shea, S.Short, P.Barnsdale + H.Kennedy (cox) | 7:28.51 | [6] |
Event 10: finals: womens U-Nov coxed eight
1st | Otago University 1 | A.Blennerhassett (s), K.Allen, S.Green, H.Campbell, M.Lalli, E.Pollard, S.Tulett, M.Nixon + B.Hendry (cox) | 7:17.04 | [4] |
2nd | Waikato University 1 | H.Shanks (s), D.Nowell, J.Tulloch, B.Walsh, H.Kawana, S.Southall, A.Joyce, L.van Schalkwyk + C.Lawry (cox) | 7:38.34 | [5] |
3rd | Canterbury University 1 | G.Woodall (s), R.Pfahlert, A.Gray, O.Fordbrierley, F.Hinder, J.Head, A.Marett, N.Chythlook + S.Platt (cox) | 7:43.59 | [3] |
4th | Victoria University 1 | A.Brown (s), C.Nicholson, L.Symonds, J.Hickey, V.McCormack, F.Mills, M.Tabuteau, V.Chan + N.Cryer (cox) | 7:49.65 | [2] |
5th | Auckland Uni of Technology Composite 1 | A.Lynch (s), T.Rudge, J.Ward, F.Lai, I.Robertson, S.Wooley, C.Boyd, A.Tane | 8:25.60 | [1] |
Event 11: divisions: womens Int coxed quad sculls
Event 12: divisions: mens Champ double sculls
1st | Waikato University 1 | J.Earl (s), R.Power | 5:59.14 | [5] |
2nd | Lincoln University 1 | J.van Vianen (s), J.Moody | 6:01.50 | [4] |
3rd | Otago University 1 | P.Wilson (s), A.Potter | 6:04.32 | [2] |
4th | Victoria University 1 | L.Watts (s), K.Malone | 6:10.21 | [1] |
5th | Auckland University 1 | J.Nihotte (s), J.Guy | 6:22.54 | [3] |
1st | Otago University 2 | T.Yaxley (s), S.Ducray | 5:59.79 | [1] |
2nd | Waikato University 2 | E.Rhodes (s), J.Waldron-Lemon | 6:01.28 | [2] |
3rd | Otago University 3 | E.Bruce (s), S.Vanderpeet | 6:02.19 | [5] |
4th | Lincoln University 2 | J.Sandston (s), T.Brand | 6:15.67 | [3] |
5th | Lincoln University 3 | M.Cole (s), L.Smith | 6:30.15 | [4] |
--- | Otago University 4 | A.Wing (s), M.Williams | SCR | [6] |
--- | Waikato University 1 | J.Earl (s), R.Power | CANCELLED | [1] |
--- | Lincoln University 1 | J.van Vianen (s), J.Moody | CANCELLED | [2] |
--- | Otago University 1 | P.Wilson (s), A.Potter | CANCELLED | [3] |
--- | Victoria University 1 | L.Watts (s), K.Malone | CANCELLED | [4] |
--- | Otago University 2 | T.Yaxley (s), S.Ducray | CANCELLED | [5] |
--- | Waikato University 2 | E.Rhodes (s), J.Waldron-Lemon | CANCELLED | [6] |
--- | Otago University 3 | E.Bruce (s), S.Vanderpeet | CANCELLED | [7] |
--- | Lincoln University 2 | J.Sandston (s), T.Brand | CANCELLED | [8] |
Event 13: divisions: mens Int coxed quad sculls
Event 14: divisions: womens Champ double sculls
1st | Otago University 1 | E.Greenslade (s), M.Scott | 6:45.02 | [5] |
2nd | Waikato University 2 | L.Ellery (s), J.O'Keefe | 6:50.84 | [7] |
3rd | Canterbury University 1 | M.Weston (s), T.Kerr-Charnley | 7:01.52 | [4] |
4th | Otago University 3 | P.Barnsdale (s), C.Shea | 7:05.39 | [1] |
5th | Victoria University 2 | M.Williams (s), F.Gray | 7:25.85 | [6] |
6th | Lincoln University 2 | K.Macdonald (s), H.Gee-Taylor | 7:31.27 | [2] |
--- | Auckland University of Technology 1 | E.Campbell (s), A.Holt | SCR | [3] |
1st | Lincoln University 1 | C.Chapman (s), G.Nugent-O'Leary | 6:35.10 | [4] |
2nd | Waikato University 1 | C.Davis (s), G.Allen | 6:39.69 | [6] |
3rd | Auckland University 1 | R.Crooks (s), L.Tilson | 6:41.72 | [3] |
4th | Victoria University 1 | J.Kearney (s), K.Jordan | 6:53.65 | [1] |
5th | Massey University (Palmerston North) 1 | N.Goss (s), N.Baker | 6:55.10 | [2] |
6th | Otago University 2 | D.Waddy (s), E.Weith | 7:04.68 | [5] |
Event 15: divisions: mens Champ coxless pair
1st | Otago University 1 | P.Wilson (s), A.Potter | 7:03.19 | [5] |
2nd | Lincoln University 1 | J.van Vianen (s), J.Moody | 7:08.54 | [4] |
3rd | Waikato University 1 | M.O'Leary (s), C.Rogerson | 7:15.98 | [6] |
4th | Canterbury University 1 | T.Krielen (s), T.Mackintosh | 7:24.63 | [1] |
5th | Auckland University 1 | J.Haldane (s), J.Nihotte | 7:26.69 | [3] |
6th | Victoria University 1 | F.Coughlan (s), H.Whitford Lee | 7:29.52 | [7] |
7th | Massey University (Palmerston North) 1 | H.Pawson (s), J.van Bussel | 7:46.48 | [2] |
1st | Otago University 2 | T.Clyma (s), H.Elworthy | 7:04.79 | [3] |
2nd | Waikato University 2 | C.Bartley (s), P.Byllemos | 7:16.82 | [6] |
3rd | Otago University 4 | S.Ducray (s), A.Wing | 7:20.86 | [2] |
4th | Otago University 3 | T.Yaxley (s), M.Williams | 7:55.22 | [5] |
--- | Lincoln University 2 | M.Cole (s), J.Hughes | SCR | [4] |
Event 16: divisions: mens Int coxed four
Event 17: divisions: womens Champ single
1st | Lincoln University 1 | G.Nugent-O'Leary | 9:25.34 | [6] |
2nd | Canterbury University 1 | M.Ashby | 9:35.52 | [7] |
3rd | Otago University 1 | R.Kennedy | 9:39.01 | [2] |
4th | Auckland University 1 | R.Crooks | 9:43.81 | [4] |
5th | Waikato University 1 | C.Davis | 9:55.47 | [1] |
6th | Victoria University 1 | K.Jordan | 10:04.36 | [5] |
7th | Massey University (Palmerston North) 1 | N.Baker | 10:33.45 | [3] |
1st | Waikato University 2 | G.Allen | NTT | [1] |
2nd | Otago University 4 | A.Watson-Taylor | [6] | |
3rd | Waikato University 3 | L.Ellery | [7] | |
4th | Canterbury University 2 | M.Weston | [5] | |
5th | Auckland University of Technology 2 | A.Holt | [3] | |
6th | Massey University (Palmerston North) 2 | N.Goss | [4] | |
7th | Otago University 2 | E.Greenslade | [2] | |
--- | Otago University 3 | H.Ackerman | CANCELLED | [2] |
Event 18: divisions: womens Int coxed four
Event 19: divisions: mens Champ single
1st | Victoria University 1 | L.Watts | 8:20.20 | [6] |
2nd | Massey University 1 | T.Cunliffe-Steel | [5] | |
3rd | Waikato University 1 | L.Rodger | 8:44.30 | [1] |
4th | Lincoln University 1 | J.Moody | 8:46.80 | [4] |
5th | Massey University (Palmerston North) 1 | H.Pawson | 9:25.30 | [2] |
6th | Auckland University 1 | J.Nihotte | 9:39.00 | [3] |
--- | Otago University 1 | P.Wilson | SCR | [7] |
1st | Victoria University 2 | K.Malone | 9:02.00 | [4] |
2nd | Auckland University 2 | J.Guy | [3] | |
3rd | Lincoln University 2 | J.van Vianen | [2] | |
--- | Victoria University 1 | H.Whitford Lee | NRR | [6] |
--- | Otago University 2 | T.Yaxley | SCR | [5] |
1st | Waikato University 4 | J.Earl | NTT | [3] |
2nd | Victoria University 1 | H.Whitford Lee | [5] | |
3rd | Lincoln University 4 | M.Cole | [4] | |
4th | Lincoln University 3 | T.Brand | [2] | |
--- | Waikato University 3 | E.Rhodes | SCR | [1] |
Event 20: divisions: womens Champ coxless pair
1st | Canterbury University 1 | M.Ashby (s), M.Weston | 8:42.29 | [7] |
2nd | Lincoln University 1 | G.Nugent-O'Leary (s), S.Back | 8:52.43 | [6] |
3rd | Waikato University 1 | C.Davis (s), G.Allen | 9:10.23 | [5] |
4th | Otago University 1 | H.Cunliffe (s), N.Bonham-Carter | 9:20.64 | [4] |
5th | Victoria University 1 | J.Kearney (s), K.Jordan | 9:25.27 | [1] |
--- | Massey University (Palmerston North) 1 | N.Goss (s), N.Baker | NRR | [2] |
--- | Auckland University of Technology 1 | E.Campbell (s), M.Dagger | SCR | [3] |
1st | Otago University 2 | E.Greenslade (s), R.Kennedy | 8:55.27 | [3] |
2nd | Otago University 3 | D.Waddy (s), E.Weith | 9:04.87 | [4] |
3rd | Canterbury University 2 | F.Hlavac (s), D.Braunberger | 9:46.78 | [2] |
Event 21: divisions: mens U-Nov coxed four
Event 22: finals: boys Uni coxless pair (L)
1st | Massey Uni Composite 1 | T.Cunliffe-Steel (s), L.Rodger | 7:52.36 | [2] |
2nd | Lincoln University 1 | J.van Vianen (s), J.Moody | 8:05.52 | [4] |
3rd | Victoria University 1 | J.Gilpin (s), B.Walker | 8:16.29 | [6] |
4th | Canterbury University 1 | G.Arnold (s), J.Blackmore | 8:38.28 | [3] |
5th | Otago University 1 | H.Inaga (s), K.Okado | 8:54.74 | [5] |
--- | Otago University 2 | D.Ravine (s), S.Vanderpeet | SCR | [1] |
Event 23: divisions: womens U-Nov coxed four
Event 24: divisions: womens Int single
1st | Otago University 1 | H.Cunliffe | 8:55.54 | [5] |
2nd | Auckland University of Technology 1 | A.Holt | 9:16.06 | [3] |
3rd | Canterbury University 1 | T.Kerr-Charnley | 9:31.93 | [1] |
4th | Victoria University 1 | K.Jordan | 9:35.76 | [4] |
--- | Massey University (Palmerston North) 1 | N.Goss | DNS | [6] |
--- | Massey University (Wellington) 1 | J.Zaslona | SCR | [2] |
1st | Otago University 2 | K.Parker | 8:50.11 | [3] |
2nd | Otago University 4 | C.Grave | 9:24.69 | [4] |
3rd | Canterbury University 2 | L.Holmes | 9:28.94 | [2] |
--- | Otago University 3 | J.Barclay | SCR | [5] |
Event 25: finals: mens Int coxed eight
1st | Otago University 1 | Y.Oichi (s), J.Hayes, M.Vanderpeet, J.Haig, E.Harvey, K.Croxford, S.Early, E.Bruce + E.Palmer (cox) | 6:15.53 | [1] |
2nd | Canterbury University 1 | R.McCaig (s), A.Coull, S.Reeves, J.Barclay, J.Hoare, G.Daly, A.Symon, A.Possegger + S.Platt (cox) | 6:24.48 | [4] |
3rd | Auckland University 1 | W.Guest (s), B.Ganley, B.Ruscoe, F.Porteous, D.Ross, T.Hallwright, O.Tattersall, S.Wojcik + M.Wylie (cox) | 6:26.40 | [3] |
4th | Victoria University 1 | H.Barker (s), J.Gilpin, F.Coughlan, H.Whitford Lee, B.Walker, E.Abraham, C.Smith, A.Ford + L.McAndrew (cox) | 6:28.83 | [6] |
5th | Lincoln University 1 | M.Cole (s), J.Sandston, D.Lee, J.Morrison, D.Bolton, M.Lilley, L.Smith, M.Oxenham + H.Wylie Carrick (cox) | 6:48.79 | [5] |
6th | Canterbury University 2 | H.Stokes (s), M.Abernethy, N.Sye, T.Layburn, K.Chu, S.Hudson, D.O'Hagan, C.Robertson + E.Barker (cox) | 7:08.33 | [2] |
Event 26: divisions: mens Tourn coxed four
Event 27: finals: girls Uni double sculls (L)
1st | Otago University 1 | A.Watson-Taylor (s), R.Kennedy | 7:00.71 | [5] |
2nd | Otago University 2 | H.Ackerman (s), M.Scott | 7:13.92 | [1] |
3rd | Otago University 3 | C.Shea (s), P.Barnsdale | 7:27.17 | [6] |
4th | Auckland University of Technology 1 | A.Holt (s), L.Perry | 7:33.01 | [3] |
5th | Auckland University 1 | A.Murden (s), S.Fredheim | 7:40.43 | [2] |
6th | Otago University 4 | H.Taylor (s), E.Henderson | 7:41.50 | [7] |
7th | Auckland University of Technology 2 | L.Murden (s), H.Becht | 7:56.89 | [4] |
Event 28: finals: mens Champ coxed four
1st | Otago University 1 | P.Wilson (s), A.Potter, T.Clyma, H.Elworthy + S.Arulambalam (cox) | 5:39.01 | [5] |
2nd | Waikato University 2 | E.Rhodes (s), J.Earl, L.Rodger + M.Steel (cox) | 5:44.28 | [7] |
3rd | Waikato University 1 | M.O'Leary (s), C.Rogerson, C.Bartley, P.Byllemos + C.Lawry (cox) | 5:44.73 | [6] |
4th | Otago University 2 | A.Wing (s), T.Yaxley, S.Ducray, M.Williams + E.Palmer (cox) | 5:51.92 | [1] |
5th | Lincoln University 1 | J.van Vianen (s), J.Moody, L.Smith, M.Cole + T.Zouch (cox) | 5:54.54 | [2] |
6th | Canterbury University 1 | T.Krielen (s), T.Mackintosh, S.Reeves, A.Coull + S.Platt (cox) | 5:57.25 | [4] |
7th | Auckland University 1 | J.Nihotte (s), J.Haldane, K.Barbarich, B.Ganley + M.Wylie (cox) | 5:59.04 | [3] |
Event 29: divisions: mens Int double sculls
Event 30: finals: womens Tourn coxed eight
Event 31: finals: womens Champ coxed four
1st | Waikato University 1 | C.Davis (s), G.Allen, L.Ellery, J.O'Keefe + M.Steel (cox) | 6:29.04 | [7] |
2nd | Otago University 1 | H.Ackerman (s), E.Weith, H.Cunliffe, A.Watson-Taylor + H.Kennedy (cox) | 6:32.99 | [2] |
3rd | Otago University 2 | M.Scott (s), D.Waddy, E.Greenslade, R.Kennedy + A.Williams (cox) | 6:35.06 | [5] |
4th | Lincoln University 1 | C.Chapman (s), G.Nugent-O'Leary, E.Cvitanovich, H.Gee-Taylor + T.Zouch (cox) | 6:42.53 | [4] |
5th | Canterbury University 1 | M.Ashby (s), M.Weston, M.Nicolson, T.Kerr-Charnley + S.Platt (cox) | 6:54.99 | [3] |
6th | Victoria University 1 | K.Jordan (s), J.Kearney, E.Rothery, M.Williams + L.McAndrew (cox) | 7:02.97 | [6] |
7th | Otago University 3 | E.Henderson (s), C.Harris, G.Grilli, P.Barnsdale + C.Kenny (cox) | 7:08.22 | [1] |